VAI ESAT SASNIEDZIS 18 GADU VECUMU?

Izvēlne

Austrālija izvēlās Penfolds

penfolds

Par austrāļu shiraz mēdz teikt: „ ja chardonnay bija kuģis, kas aizsāka Austrālijas armādes veidošanu, lai uzsāktu savu ceļu pretī pasaules tirgiem 90-tajos, radot šo „plaisu” starp Vecās un Jaunās Pasaules syrah,  tad shiraz ir bijis un paliek galvenais komandieris, kas turpina to virzīt”.

SOUTH AUSTRALIA

Ir bijis un paliek dominējošais reģions, kas pat pie apjoma krituma no 75% 40.-50-tajos uz 50% šodien. Tas ietver sevī izcilāko no sarkano vīnu teritorijām – Barossa, kas ir visslavenākais apgabals valstī, kur bijusi nozīmīga vācu jeb ģermāņu ietekme jūtama kopš 19.gs. Pirmsākumos protams dominējošā šķirne bijusi Riesling, ko 80-tajos, „eksplodējot” Chardonnay, ticis nomākts. Klimatiskie apstākļi ir skaidrojums, kāpēc Barossa ir lielisko shiraz zeme. Reģiona zemākās teritorijas ir ļoti siltas un pateicīgas augstas koncentrācijas sasniegšanai. Lielākās reģiona kompānijas ir dislocētas tieši šajā apgabalā un tas bijis viens no apstākļiem kāpēc sarucis reģiona vīnogulājs – tās pārstrādājušas galvenokārt citos apgabalos audzētās ogas.  Barosas varenības  simbols un apliecinājums ir slavenais Penfolds ‘šedevrs” Grange, kas ticis agrāk kultivēts bez apūdeņošanas no senajiem 19.gs. vīnogulājiem.

Shiraz ir Austrālijas zvaigzne, kas aizņem lielākās platības. Tas tiek audzēts praktiski visās zonās, jo tā ir Austrālijas vizītkarte. Pateicoties tai šī zeme ir kļuvusi pazīstama. Vīndari no šīs šķirnes dara vīnus līdzīgi kā Vācijā no riesling – prezentējot noteikto terroir. Tā ir identiska šķirnei, ko Francijā sauc par Syrah, bet masīvāka un spilgtāka raksturā.

2004.gadā šīs šķirnes apjomi, kas tika novākti bija tuvu 500 000t, kas ievieto to absolūtajās līderpozīcijās. Tas sastādija 41% no kopējās sarkano un 24% no summāri kopējā pārstrādāto vīnogu apjoma. Nozīmīgu ietekmi uz Shiraz atstāja Cabernet „eksplozija”, bet tās varenību noturēja tādas tradicionālās teritorijas bez mākslīgās apūdeņošanas kā Barossa un hunter-a, kru tradicionālie vīnu stili vienmēr ir bijuši un ir pieprasīti visā pasaulē. Ārkārtīgi daudz shiraz-am Austrālijā ir atkarīgs no terroir, kurā tas tiek kultivēts un tikai daži ražotāji dažās teritorijās spēj nodemonstrēt izcilus rezultātus gan kā shiraz tā klasiskajās syrah izpausmēs.

Mūsdienās Penfolds kompānijas ir viena no vadošajām kompānijām Austrālijā, kas pazīstama ar saviem sarkanajiem Shiraz un Cabernet Sauvignon, kam piebiedrojies nepārspētais Yatarrna, kas ir 100% Chardonnay, ko nereti slavenākie vīna kritiķi pielīdzina varenākajiem Burgundijas paraugiem. Penfold kompānija ar Maksi Šūbertu (Max Shubert) priekšgalā bija vieni no pirmajiem, kas spēja radīt augstākās izcilības paraugus no tādām šķirnēm kā Cabernet Sauvignon un Shiraz Austrālijā.

Austrālijas klasiskākais vīna stils sarkanā krāsā šodien ir Shiraz Cabernet Sauvignon, kas Latvijas tirgū ir visai plaši pārstāvēts. Penfolds kompānija arī savus darinājumus piedāvā šeit ar tādiem nosaukumiem kā Koonunga Hill Shiraz Cabernet, kas ir viens no populārākajiem Austrālijas sarkanajiem vīniem restorānos un Rawson’s Retreat Shiraz Cabernet, ko var iegādāties labākajos lielveikalos.

Pierakstīties jaunumiem